Monika Blezien Ruszaj

MONIKA BLEZIEŃ -RUSZAJ: Najważniejsze to uwierzyć w siebie!

– To, jak postrzegamy świat, co jest dla nas ważne i jakie cechy wynosimy z domu warunkują nasz rozwój, który jeżeli postawimy na siebie może nam pomóc stać się liderką. Najważniejsze to uwierzyć w siebie, stawiać sobie cele do zrealizowania i pomimo porażek, które czasem mogą pojawić się na naszej drodze iść dalej i żyć w zgodzie ze sobą. – mówi Monika Blezień -Ruszaj, doradca ds. ekotrendów, magister ochrony środowiska o specjalizacji biotechnologia, właścicielka firmy doradczej BeautyEko Monika Blezień- Ruszaj.

Czym na co dzień zajmuje się Twoja firma? 

Moja firma to doradztwo środowiskowe w zakresie systemu BDO, gospodarki odpadami oraz ewidencji i wprowadzania produktów jak również produktów w opakowaniach na rynek. Moją pasją są kosmetyki dlatego też zaczynałam od doradztwa dla branży beauty. Zauważając potrzeby rynku gastronomicznego (restauracje, cukiernie, sieci hoteli) czy też motoryzacyjnego pomagam również w wyjaśnieniu zawiłości związanych z ochroną środowiska w tych branżach.

Czym Twoja działalność biznesowa wyróżnia się na tle konkurencji? 

Od prawie 20 lat jestem na bieżąco z zagadnieniami dotyczącymi ochrony środowiska i wprowadzanych opakowań dlatego też nie jestem osobą, która zna tylko teoretyczne, prawne podejście do tematu, ale mam za sobą lata praktyki, które mogę przekazać dalej. Moim drugim priorytetem są kosmetyki i wprowadzanie ich na rynek. Pomagam małym firmom we wdrażaniu dokumentacji kosmetycznej zgodnej z wymaganiami normy PN-EN ISO 22716, aby wszystkie niuanse prawne i wymagania standardów narzuconych przepisami były wyjaśnione, a producenci zajęli się tym co kochają czyli produkcją wyrobów kosmetycznych.

Jakie jest DNA Twojej firmy? Co jest jej misją? 

Moją misją jest hasło: „Naturalnie – Profesjonalnie i Pięknie”. Kocham otaczający nas świat, działam z myślą o przyszłych pokoleniach realizując cele zrównoważonego rozwoju, dlatego też na co dzień jestem naturalna, do powierzonych mi zadań i projektów podchodzę profesjonalnie, a że jestem kobietą i kocham kosmetyki uwielbiam otaczać się pięknem, naturą i nowinkami kosmetycznymi.

Kim jest współczesna kobieta liderka?

Kobieta liderka to partnerka, bizneswoman oraz często też matka. Współczesna kobieta  łączy te role mierząc się na co dzień z dużą liczbą wyzwań na każdym kroku jak i z nierównościami. Dla nas kobiet liderek ważna jest niezależność, wsparcie od partnerów i dzieci, aby móc podążać wyznaczoną drogą i osiągać zamierzone cele.

Cechy prawdziwej liderki XXI wieku?
 • Pewność siebie
 • Empatia i nawyk wysłuchania każdego
 • Niezależność
 • Wrażliwość
 • Odważna, potrafi zająć się każdą nawet trudną sprawą
 • Komunikatywna
 • Mająca zmysł organizacji, planowania i dyplomacji

Czujesz się liderką?

Myślę że wiele z cech liderki przedstawionych powyżej jest mi bardzo bliskich. Może jeszcze nie czuję się w stu procentach liderką, ale jestem na dobrej drodze do realizacji tego celu – zapisanego w moich „to do…”. Buduję mój mały zespół z którym współpracuję na co dzień i wiem że bez nich nie doszłabym do tego co już osiągnęłam.


Czy bycia liderką można się nauczyć? Jeśli tak, to w jaki sposób?

Tak, wszystkiego można się nauczyć, również bycia liderką. To jak postrzegamy świat, co jest dla nas ważne i jakie cechy wynosimy z domu warunkują nasz rozwój, który jeżeli postawimy na siebie może nam pomóc stać się liderką. Najważniejsze jest uwierzyć w siebie, stawiać sobie cele do zrealizowania i pomimo porażek, które czasem mogą pojawić się na naszej drodze iść dalej i żyć w zgodzie ze sobą.

Monika Blezien Ruszaj

Czy istnieje coś takiego, jak kobiecy styl przywództwa? Jeśli tak, to jakimi cechami się
charakteryzuje?

Myślę że możemy z czystym sumieniem powiedzieć, że istnieje coś takiego jak kobiecy styl przywództwa. Coraz więcej obszarów życia jest zarządzanych przez kobiety, a możliwości i cechy kobiet pozwalają na dobre i mądre podejmowanie decyzji wpływających na sektory w których odgrywają główną rolę.

Jakimi cechami charakteryzują się przywódczynie?
 • empatia
 • intuicja
 • planowanie przyszłości
 • bycie autentyczną
 • pewność siebie

Aby za liderką poszły tłumy sama musi „płonąć”. Zarażać ludzi swoimi pomysłami. Ale też umiejętnie ich słuchać. Jak skutecznie zarządzać zespołem i budować relacje z Klientami?

Dobra liderka musi kochać to co robi, a żeby tak było jej praca musi spełniać jej zamiłowania, realizować pasję. Jeżeli tak się stanie zespół jak i klienci dostrzegą w niej i jej otoczeniu pewność siebie, zaangażowanie, a co za tym idzie zaufają jej i zdobędzie to o czym marzy i co chce przekazać dalej. Wspominałam że liderka powinna być dobrym słuchaczem, ale w obecnych czasach również musi mieć podejście psychologiczne. Do każdego problemu, człowieka podejść indywidualnie i znaleźć rozwiązane „uszyte na miarę”. 

Czy to prawda, że kobiety w biznesie rzadziej podejmują ryzyko niż mężczyźni? Jak jest w Twoim przypadku?

Nie, kobiety stają się niezależne, potrafią równie często jak mężczyźni ryzykować. Pamiętajmy jednak, że kobiety w podejmowaniu decyzji kierują się często intuicją i wykorzystują to jako swój atut.

Czy ja ryzykuję? Otworzyłam firmę w czasie pandemii, podejmuję się różnych projektów bo chcę być na bieżąco z otaczającym nas światem, szkolę się i prowadzę projekty, które wiem, że nie zawsze są łatwe. To jest pewne ryzyko. Wiem, że na mojej drodze może pojawić się porażka, wówczas przyznam się do tego i postaram się naprawić błąd, a na przyszłość wyciągnąć z tego naukę. Czy to jest ryzyko? Oczywiście. Ale jak to mówią… Kto nie ryzykuje ten nie pije szampana… – w mojej definicji wody z cytrusami. Lepiej smakuje (śmiech).

Czy celebrujesz swoje osiągnięcia i zdobyte sukcesy? 

Oczywiście, za każdym razem jeżeli uda mi się osiągnąć sukces celebruję to w gronie rodziny i znajomych. To naprawdę niezwykle ważne, że mam w nich oparcie, mogę na nich liczyć na każdym kroku i wspierają mnie w dążeniu do realizacji moich planów.

Jak ładujesz akumulatory poza pracą? 

Moim ulubionym zajęciem w wolnej chwili jest rytuał domowego SPA z córką, obie uwielbiamy klimaty azjatyckie i interesujemy się zarówno kulturą jak i kosmetyką dlatego tez przynajmniej raz w tygodniu fundujemy sobie taki odpoczynek i domowy zabieg. Uwielbiam czytać książki – kryminały i słuchać muzyki, dlatego też zawsze znajdę czas na dobrą lekturę lub koncert czy chociaż włączenie wieczorem ulubionej płyty.

Kocham naturę a wiadomo teraz wszystko kwitnie, rozwija się dlatego też wolny czas spędzam w przydomowym ogrodzie, na tarasie lub na spacerze podziwiając uroki otaczającego nas świata.


Złota rada dla młodych kobiet, które marzą o założeniu własnej firmy? 

Nie przestawaj marzyć, spełniaj się i wierząc w lepsze jutro, idź po więcej.

Nie zawsze będzie kolorowo ale stawiając na siebie i spełniając swoje zamierzenia stajesz się kobietą spełnioną, pewną siebie. Takich kobiet potrzebuje świat.

Rozmawiała: Ilona Adamska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *