Blanka Pawłowska: Stawiam na lojalność i uczciwość

– W biznesie, podobnie jak w życiu prywatnym staram się kierować tymi samymi, ważnymi dla mnie wartościami. Stawiam na lojalność i uczciwość w relacjach międzyludzkich, ponieważ to buduje i procentuje. Bardzo ważny jest dla mnie profesjonalizm, cenię go jako pożądaną cechę u pracownika, partnera biznesowego – jestem wymagająca wobec siebie i innych. – mówi Blanka Pawłowska, założycielka Kliniki Młodości Blanka Pawłkowska w Warszawie.

Skąd pomysł na własną biznes, Klinikę Młodości Blanka Pawłowska?

Pomysł na klinikę urody zrodził się z potrzeb moich Klientek, u których wykonywałam zabiegi makijażu permanentnego, a które sygnalizowały potrzebę kompleksowego zaopiekowania się ich wyglądem, prosząc o liczne porady. Moja pasja do zdobywania wiedzy w branży beauty rozpoczęła się kilkanaście lat temu od zainteresowania wizażem i kosmetologią. Następnie rozwijałam się w obszarze makijażu permanentnego i mikropigmentacji medycznej, szkoląc się u najlepszych polskich i zagranicznych profesjonalistów. Zdobyłam uznanie wśród Klientek, które doceniły moją pracę i polecały moje usługi kolejnym znajomym, prosząc o coraz bardziej kompleksowe podejście do ich potrzeb. Dlatego wykorzystując kilkunastoletnie doświadczenie w branży beauty, zdecydowałam się po wielu miesiącach przygotowań i kompletowania zespołu specjalistów stworzyć Klinikę Młodości. Miejsce to powstało z myślą o kompleksowym podejściu do dbania o urodę, ale również z przekonaniem, że piękno warto podkreślać subtelnie, nie zmieniając na siłę rysów twarzy. Cieszę się, że Klinika Młodości zdobyła już stałych Klientów, cieszy się coraz większym zainteresowaniem i staje się rozpoznawalnym miejscem na warszawskim Mokotowie.

Zanim powstała Klinika Młodości, pierwsze kroki jako przedsiębiorca zdobywałam już jako nastolatka, gdyż chciałam zarobić na własne wydatki i przyjemności. Mimo że pochodzę z rodziny, gdzie ceniona jest praca, szczególnie na etacie i państwowa, a rodzice starali się wpoić mi zasady budowanie stabilnego życia zawodowego, od zawsze chciałam być niezależna. Decydować kiedy pracuję i zajmować się zawodowo tym, co mnie interesuje. Przez kilkanaście lat zdobyłam cenne doświadczenie jako przedsiębiorca, ucząc się na własnych błędach i wyciągając z każdej porażki pouczające wnioski. Nigdy nie poddałam się mimo wielu przeciwieństw, systematycznie pracowałam, cały czas ucząc się i zdobywając nowe umiejętności. Moja konsekwencja, upór, ale przede wszystkim pasja zaowocowały powstaniem Kliniki Młodości.

Co decyduje o wyjątkowości tego miejsca?

Klinika Młodości jest przykładem miejsca, które powstało z myślą o kompleksowe podejście do atrakcyjnego wyglądu i zdrowia. Uważam, że osiągniecie pięknego efektu w dbaniu o twarz i ciało ze wsparciem medycyny estetycznej, możliwe jest tylko przez połączenie zdrowego odżywiania, pozytywnego myślenia oraz aktywnego trybu życia. Na podstawie opinii odwiedzających klinikę osób sądzę, że wyróżnia nas na tle konkurencji przede wszystkim podejście do Klienta, jego potrzeb i chęć ciągłego rozwoju.  O wyjątkowości i sukcesie biznesu w dużej mierze decydują ludzie, dlatego jednym z priorytetów jest dla mnie budowanie i rozwijanie zespołu Kliniki, wyróżniającego się na rynku usług beauty. Razem z profesjonalnym i wyjątkowym zespołem specjalistów, staramy się sprostać nawet największym oczekiwaniom Klienta, dbając nie tylko o jego wygląd, ale również o samopoczucie. Tworzymy w klinice przyjazną atmosferę, dzięki czemu Klienci lubią z nami przebywać i chętnie do nas wracają, nie tylko w kontekście jakości i skuteczności realizowanych usług. Wiedza merytoryczna, doświadczenie, nowoczesny sprzęt, ciągły rozwój i przyjazna atmosfera – to wszystko sprawia, że Klinika Młodości wyróżnia się na tle podobnych firm z branży usług beauty.

Gdzie Pani zdaniem przebiega granica pomiędzy inspiracją a odtwarzaniem i kopiowaniem w biznesie?

Granica między inspiracją a odtwarzaniem i kopiowaniem może być bardzo cienka. Kluczem w realizacji działań biznesowych jest autentyczność. Niestety zdarzają się sytuacje, gdy jesteśmy zmuszeni podjąć kroki prawne, aby chronić się przed nieuczciwymi działaniami innych firm czy osób, które naruszają prawa autorskie. Każda sytuacja dotycząca plagiatu wymaga indywidualnej analizy, co pokazują przykłady z różnych branż usług. Aby minimalizować ryzyko sytuacji skopiowania naszego pomysłu, projektu czy biznesplanu należy przede wszystkim starać się otaczać zaufanymi ludźmi. Warto również zabezpieczać się prawnie podpisując na przykład umowę o poufności lub inne stosowne dokumenty.

Biznes bez reklamy nie istnieje. Jak ważne są dla Pani działania PR-owe? Jak na co dzień buduje Pani markę swojej firmy?

Klinikę Młodości buduję i rozwijam pod własnym imieniem i nazwiskiem, więc jednocześnie jest ona marką osobistą i marką mojej firmy. Bardzo dbam o profesjonalny i spójny wizerunek Kliniki, która powstała z mojej wieloletniej pasji i dużego nakładu pracy. Rozwój kliniki jako firmy, to ciągły rozwój jej usług, kompetencji zespołu, współpraca ze sprawdzonymi partnerami, wdrażanie innowacji. Pracując od lat w branży beauty zdaje sobie sprawę, że istotne znaczenie w budowaniu siły marki Kliniki ma wiedza i kwalifikacje specjalistów, lekarzy posługujących się urządzeniami do realizacji zabiegów oraz precyzja działania. O sile marki w branży beauty decyduje wiele czynników, dlatego w systematyczny i świadomy sposób staram się budować wielopłaszczyznowo markę swojej firmy. Stawiam zarówno na komfort pracy, szkolenia personelu, współpracę z partnerami zewnętrznymi,  na innowacyjność, na technologie, jak również na szeroko pojęty marketing i działania PR. Bardzo ważne jest dla mnie budowanie wartościowych i partnerskich relacji z zespołem i z różnymi grupami z otoczenia zewnętrznego: klientami, partnerami biznesowymi czy mediami.

Jakimi wartościami kieruje się Pani w biznesie?

W biznesie, podobnie jak w życiu prywatnym staram się kierować tymi samymi, ważnymi dla mnie wartościami. Stawiam na lojalność i uczciwość w relacjach międzyludzkich, ponieważ to buduje i procentuje. Bardzo ważny jest dla mnie profesjonalizm, cenię go jako pożądaną cechę u pracownika, partnera biznesowego – jestem wymagająca wobec siebie i innych. Istotna jest dla mnie determinacja, dążenie do celu oraz chęć ciągłego podnoszenia kwalifikacji. Żyjemy w czasach intensywnego rozwoju technologii i nauki, chcąc być na bieżąco i oferować najwyższy poziom usług, powinniśmy cały czas rozwijać swoje kompetencje i umiejętności. Uważam, że wartości w prowadzeniu własnej firmy są bardzo istotne, gdyż decydują o jej wyjątkowości, zwiększają lojalność pracowników, pozwalają osiągnąć satysfakcję z wykonywanej pracy.

Jak ważne w prowadzeniu Pani działalności biznesowej są relacje z mediami? 

W dzisiejszych czasach, gdy obieg informacji jest bardzo szybki działania z obszaru PR i marketingu mają duże znaczenie w biznesie. Są jednym z czynników decydujących o sukcesie firmy, tworzą jej zasięg informacyjny, promują skutecznie produkty i usługi. Dbałość o wizerunek, dotarcie z określonym komunikatem do wybranej grupy docelowej i budowanie relacji z mediami to obszary, w które trzeba w przemyślany sposób inwestować i aktywnie je rozwijać. Marketing i PR – pokrewne, ale różniące się celami i metodami obszary komunikacji są ważnymi elementami promocyjnej działalności praktycznie każdego przedsiębiorstwa. Ich synergia i umiejętność prowadzenia przekładają się na rynkowy sukces firmy. Aby w pełni wykorzystać ich potencjał, należy poświęcić czas i stworzyć strategię komunikacyjną zarówno dotyczącą obszaru PR, jak i marketingu dla swojego przedsiębiorstwa. Prowadzone jednocześnie, spójnie i systematycznie działania marketingowe i PR przynoszą firmie wymierne korzyści w postaci większej rozpoznawalności marki, dotarcia do potencjalnych Klientów, a w perspektywie czasu szansy na rynkowy sukces.

Jaką wartość w Pani działalności biznesowej mają tzw. polecenia i rekomendacje?

W branży usług beauty rekomendacje mają szczególnie dużą wartość, gdyż wielu potencjalnych Klientów zwraca uwagę na opinie poprzednich. Decydując się na skorzystanie z usług Kliniki, która ma zadbać o naszą urodę, wygląd twarzy i ciała, chcemy mieć pewność, że oddamy się w ręce profesjonalistów. Jak pokazują badania opinie znajomych znajdują się w pierwszej trójce na liście źródeł informacji o firmie. Ponad połowa badanych osób regularnie pyta innych o polecenie usług czy produktów. Dlatego dużą wagę ma dla nas fakt, że systematycznie rośnie grupa Klientów Kliniki, którzy trafiają do nas dzięki rekomendacji znajomych, rodziny czy przyjaciół. Jeśli klienci polecają naszą Klinikę bądź moje usługi czy specjalistów z naszego zespołu – jest to dla mnie najpiękniejsza nagroda za pracę i zaangażowanie zainwestowane w powstanie tego miejsca. Zdając sobie sprawę z siły rekomendacji i „marketingu szeptanego”, pytamy Klientów – jak trafili do Kliniki Młodości. Co trzecia osoba deklaruje, że zdecydowała się skorzystać z naszych usług na podstawie polecenia. Myślę, że na tym budujemy również siłę naszej marki, starając się zaoferować naszych Klientom wysoką jakość usług, poczucie bezpieczeństwa i świadomość, że są w miejscu, gdzie mogą się zrelaksować i oddać w ręce zaufanych specjalistów.

Eurypides mawiał, że sukces jest wynikiem właściwej decyzji. Ma Pani własną definicję sukcesu?

Definicja sukcesu dla każdego jest indywidualna. Może być mierzona siłą pieniędzy, poziomem uzyskanej satysfakcji czy poczuciem szczęścia i radości. Wielokrotnie powtarzam przy różnych okazjach, że dostałam ogromne szczęście od losu, bo robię w życiu to, co kocham. Nie udałoby mi się jednak stworzyć Kliniki Młodości bez ciężkiej pracy i dużego zaangażowania. Dlatego do przepisu na sukces dodałabym jeszcze: determinację w dążeniu do celu, nie poddawanie gdy pojawiają się trudności oraz niezwalnianie tempa, gdy przychodzą pierwsze sukcesy. Oddanie się pracy, pasja i robienie w życiu tego, co się kocha to moja definicja sukcesu. Staram się każdego dnia pracować na sukces Kliniki Młodości, której stworzenie i rozwój przynosi mi wiele satysfakcji, szczęścia i poczucia spełnienia.

Czuje się Pani liderką?

Liderem jest dla mnie osoba, która potrafi inspirować innych do działania, aby wspólnie z zespołem budować rozwój firmy. Z mojego doświadczenia wiem, że rola ta, w takiej firmie jak moja, zmienia się zależnie od sytuacji. Czasami trzeba być managerem, a w innej sytuacji przewodzić. Jednak bardzo ważna dla mnie jest współpraca z zespołem. Staram się poznać moich pracowników, jakie mają potrzeby oraz w jaki sposób chcieliby pokierować swoją ścieżką kariery, chce aby czuli się odpowiedzialni za wspólny sukces firmy. Należy zweryfikować zarówno swoje mocne i słabe strony jak i zespołu i wyciągać wnioski. Warto również pamiętać, że każdy ma prawo do pomyłek. Ważne jest aby motywować ludzi do wykonywania swoich zadań i egzekwować realizację postawionych celów. Każdy lider powinien również zadać sobie pytanie dlaczego ludzie mają chcieć ze mną pracować, bo oprócz merytoryki zarządzania, najważniejsze jest zaangażowanie zespołu w osiąganie rezultatów.

Mówi się, że komunikacja lidera charakteryzuje się przede wszystkim odwagą. Wolność wyboru nie ma ceny. Zgadza się Pani z tym stwierdzeniem? Jak Pani rozumie wolność, zwłaszcza w biznesie?

Wolność w biznesie pozwala iść własną drogą i budować własne wartości w moim przypadku w obszarze beauty. Dla mnie najważniejsze jest wydobycie piękna z kobiet ponieważ każda z nas posiada je w sobie. Klinika Młodości Blanki Pawłowskiejpowstała z myślą o kompleksowym podejściu do dbania o urodę oraz z przekonaniem, że piękno warto podkreślać subtelnie. Łącząc nowoczesne technologie, najnowszą wiedzę z zakresu kosmetologii oraz doświadczenie ekspertów, klinika propaguje holistyczne podejście do klienta, aby poprawiać jego jakość życia. Przez lata pracy nauczyłam się, że najważniejsze jest słuchanie ludzi i odpowiadanie na ich potrzeby. Uświadomiłam sobie, że chcę prowadzić własną i niezależną drogę biznesową tak by prowadzić biznes z własnymi przekonaniami. Rozwój osobisty oraz nieustanne podnoszenie kwalifikacji pozwolił mi inaczej spojrzeć na mechanizmy prowadzenia firmy. Dało mi to możliwość stworzenia marki opartej na potrzebach ludzi.

Filarem każdej firmy są jej pracownicy. Jak znaleźć wiernych, oddanych i lojalnych współpracowników? 

W pracy zawsze obowiązuje określone zasady i podział obowiązków, uważam że aby zyskać lojalność pracowników wszystkich należy traktować na równi. Ważne jest również okazywanie empatii oraz słuchanie tego co do nas mówią ludzie. Szacunek, pochwały oraz panowanie nad własnymi reakcjami także pomagają w zjednywaniu sobie pracowników. W relacjach istotne są również szczerość i uczciwość. Drobne gesty wyrażające życzliwość sprawiają, że współpracownicy czują się przez nas lubiani i chcą dla nas pracować. Szansą aby pracownik pracował jak najdłużej jest przedstawienie mu perspektywy długofalowego rozwoju, budowania silnych relacji oraz zaspokojenie potrzeb w zakresie warunków pracy. 

W czym, Pani zdaniem, tkwi siła kobiet w biznesie? 

Kobiety potrafią zmieniać świat. Moim zdaniem siła kobiet w biznesie polega na wzajemnym wsparciu we współtworzeniu. Ważne jest aby każda z nas przełamała przekonania o słabościach płci i rozwijała swój potencjał. Kobietom zazwyczaj brakuje bodźca i zachęty do działania. Rozmawiam z różnymi kobietami i każda ma mnóstwo ciekawych pomysłów. Najważniejsze jest zrobienie tego pierwszego kroku. Kobiety wyróżniają się kreatywnością i szybko potrafią zainspirować otoczenie oraz przełożyć informacje na rozwiązania. Podejmują skuteczne decyzje. Najważniejsze jest aby robiły to co kochają, co je pasjonuje i w czym są najlepsze wówczas wytrwałości i siła będą przychodziły dużo łatwiej. Najważniejsze jest poczucie spełnienia i szczęścia, niezależnie od rozmiaru biznesu to ono daje siłę.

Wierzy Pani w kobiecą intuicję?

Kobieca intuicja to prawdziwy fenomen. Kobiety bardziej niż mężczyźni wykazują empatię, zachowują samokontrolę i są bardziej skore do współpracy. Kobiety po prostu czują, jaką drogą powinny iść. Intuicja pozwoliła mi spełniać marzenia. Uważam, że intuicję kobiet należy szanować i warto z niej korzystać. Moim zdaniem, intuicja opiera się na sumie doświadczeń jakich przeżyliśmy, im więcej trudnych decyzji przyszło nam podejmować w biznesie tym mamy większą intuicję. Również w przypadku kontaktu z ludźmi pozwala szybko podpowiedzieć mi czy dana osoba będzie właściwą na konkretne stanowisko i czy dojdę z nią do porozumienia. U kobiet dużo silniejsze są emocje i to one zdecydowanie wpływają na to, że mamy silniejszą intuicję niż mężczyźni, dlatego uważam, że należy z niej korzystać i wykorzystywać potencjał również w biznesie.

W dzisiejszym świecie bycie uczciwym i autentycznym jest jeszcze opłacalna? 

Szczerość w biznesie to konieczność. Ludzie chcą aby inni byli wobec nich życzliwi, uczynni i uczciwi. By mogli liczyć na wsparcie w trudnych momentach. Pragną również szczerości, która oparta jest na lojalności. Tak samo w biznesie. Nie da się zbudować dobrego zespołu i sukcesu firmy, kiedy wewnątrz nie będzie stabilnych fundamentów. Również ta sama zasada według mnie sprawdza się w przypadku Klientów. W naszej Klinice do każdego Klienta podchodzimy indywidualnie. Właściwie zdiagnozowany problem estetyczny, merytoryczna wiedza specjalistów poparta doświadczeniem i dobór odpowiednich nowatorskich zabiegów realizowanych na wysokiej jakości urządzeniach pozwala zaproponować szeroką gamę zabiegów dopasowanych do indywidualnych potrzeb. Zawsze pochodzimy do każdego holistycznie i jesteśmy szczerzy w zakresie zabiegów dostosowanych do danej osoby. Dlatego tak szybko udaje nam się rozwijać markę i systematycznie poszerzać grono zadowolonych Klientów.

Pani życiowe motto i rada, którą chciałaby Pani przekazać naszym Czytelniczkom?

Nie poddawać się, żyć i postępować w zgodzie ze sobą, kierować się wartościami, kochać siebie i to co się robi oraz edukować się.

BLANKA PAWŁOWSKA – ekspert beauty i właścicielka Kliniki Młodości Ukończyła Szkołę Wizażu i Charakteryzacji Filmowej oraz Psychologię Biznesu w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. L. Koźmińskiego w Warszawie. Droga zawodowa jaką przebyła zaowocowała otworzeniem własnego salonu piękności. Nieustannie bierze udział w seminariach podczas targów Beauty Forum czy LNE, a także indywidualnych szkoleniach. Została również członkiem Polskiego Stowarzyszenia Linergistek Elite. Makijaż permanentny to jej pasja. Swoją wiedzę nieustannie poszerza, uczestnicząc w najlepszych szkoleniach u mistrzów makijażu permanentnego i ucząc się od wybitnych linergistów z całego świata. Doszkalała się u takich nazwisk jak Sergiusz Osmański, Ewa Gil, Adrianna Wysocka czy Dominic Cruz. Dzięki temu, może oferować najwyższą jakość usług i najnowsze techniki pracy. Swój warsztat doskonaliła również uczestnicząc między innymi w takich szkoleniach jak: TIPMCC, I i II edycja World Beauty Congress Cosmeetology, Fasion Brows, Naturalny Permanentny, Long Time Ligner. Ukończyła kursy micropigmentacji medycznej, mikropigmentacji skóry głowy i mikropigmentacji brodawki sutkowej, dzięki czemu może oferować swoim klientkom szeroki zakres możliwości pigmentacyjnych.

Od wielu lat wykonując makijaż permanentny codziennie na nowo odkrywa, jak ten niezwykły zawód ją pasjonuje. Współpracowała z agencjami modelek, z fotografami, agencjami reklamowymi, wykonywała makijaż aktorom w teatrze, uczestniczyła w sesjach zdjęciowych oraz organizowała liczne pokazy. Od wielu lat pomaga również chorym pacjentom uwierzyć w siebie i odbudować ich radość życia. Zorganizowała wraz partnerem biznesowym projekt charytatywny „Życie na Tak”. Uczestniczy w projekcie „Motyle świadomości”, wspiera fundację „O mały włos” oraz indywidualnie pomaga pacjentom zrekonstruować brwi, włosy, rzęsy, czy brodawki sutkowe po przebytych chorobach. Wśród swoich klientów stosuje kosmetykę holistyczną ponieważ uważa, że każdy z nas nosi piękno w sobie, ale nie zawsze potrafi je wydobyć, zauważyć czy podkreślić. Czasem drobna zmiana powoduje, że uśmiech klienta jest szeroki, a postawa bardzo dumna. Według niej piękno warto podkreślać subtelnie, nie zmieniając na siłę rysów twarzy. Jej ideą jest kompleksowe podejście do każdego klienta kierując go do specjalistów takich jak: lekarze medycyny estetycznej, kosmetolodzy, wizażyści, styliści, a także dietetycy czy trenerzy personalni. W Klinice obsługuje swoich klientów tak jak sama chciałabym zostać obsłużona, nieustannie pracując nad podnoszeniem jakości pracy

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *